Stvaramo zalihe ključnih lijekova i medicinske opreme, uključujući koncentratore kisika. Dijelimo sapun općoj zajednici, promičemo primjenu higijenskih mjera i dijelimo dezinficijens zdravstvenim djelatnicima i drugom osoblju koje radi u zdravstvenim ustanovama kojima UNHCR pruža podršku.
Povećali smo edukaciju osoblja o pitanjima ranog otkrivanja simptoma, obavješćivanja, upravljanja slučajevima, pronalaženja kontakata zaraženih te prikupljanja i tumačenja podataka.
Zdravstveni informacijski sustava UNHCR-a pomaže nam u praćenju situacije. On uključuje sustav ranog upozoravanja koji obavještava operacije u pojedinim državama u slučaju naglog porasta akutnih respiratornih bolesti.
Možete li opisati svoju ulogu voditeljice Sektora za javno zdravstvo UNHCR-a i kako trenutno surađujete s kolegama na terenu diljem svijetu vezano uz epidemiju bolesti COVID-19?
Surađujemo s UNHCR-ovim timovima za javno zdravstvo i našim zaposlenicima na regionalnim i državnim razinama kako bismo osigurali pripravnost na razini država. U stalnoj smo komunikaciji sa svim osobljem kako bismo im odgovorili na pitanja i od njih primili povratne informacije. Održavamo tjedne webinare kako bismo im prenijeli najnovije informacije o razvoju situacije epidemije bolesti COVID-19, dali im nove smjernice i odgovorili na pitanja vezana uz operacije UNHCR-a. Također, istražujemo načine na koje bismo našim operacijama pružili podršku ne samo u pripremi za COVID-19 već i kako bismo osigurali kontinuitet pružanja ključnih zdravstvenih usluga.
Podržavamo napore u mobilizaciji resursa i pomažemo državama u prepoznavanju nedostataka i potreba na temelju cjelokupne strategije odgovora na COVID-19.
Koje konkretne korake UNHCR poduzima kako bi se nosio s mogućom pojavom žarišta virusa u izbjegličkom kampu ili među brojnim izbjeglicama koje žive izvan kampova? S kojim se izazovima susrećete?
Stvaramo zalihe, uključujući osobnu zaštitnu opremu za zdravstveno osoblje, kupujemo dezinficijens, materijal potreban za zbrinjavanje medicinskog otpada, laboratorijski materijal, lijekove i medicinsku opremu za upravljanje slučajevima zaraze.
Poboljšali smo sanitarne i higijenske uvjete i pristup čistoj vodi i pripremili smo objekte za izolaciju u odabranim kampovima i naseljima.
UNHCR-ove operacije na razini država uključene su u sve koordinacijske sastanke za suočavanje s bolešću COVID-19 kako bismo osigurali da izbjeglice nastave biti u središtu planiranja našeg odgovora na ovaj virus.
UNHCR i njegovi partneri provode kampanje podizanja svijesti o bolesti COVID-19 u izbjegličkim kampovima i kampovima za interno raseljene osobe u Iraku s pomoću plakata, letaka i drugih aktivnosti, u čemu nam pomažu i volonteri u zajednici.
Zdravstvene djelatnike koji se nalaze na mjestima zbrinjavanja izbjeglica educiramo o praćenju moguće pojave bolesti COVID-19, upravljanju slučajevima i sprječavanju i kontroliranju zaraze.
Nadziremo ograničenja slobode kretanja i pristupa azilu na temelju stvarnih ili percipiranih strahova o prijenosu virusa. UNHCR prilagođava informacijske, edukacijske i komunikacijske materijale jeziku i kulturi izbjeglica.
Trenutno nam je najveći izazov osigurati da izbjeglice ne nailaze na prepreke u pristupu nacionalnim zdravstvenim sustavima. Osim toga, susrećemo se s istim izazovom kao i većina država i organizacija, a to je nabava osobne zaštitne opreme, lijekova i materijala za liječenje akutnih slučajeva bolesti COVID-19.
Izvor: UNHCR