Korak više – volontiranje kao doprinos integraciji

Početkom studenog 2017. godine, a nastavno na naš program podrške izbjeglicama i azilantima, Volonterski centar Osijek započeo je provedbu projekta „Korak više – volontiranje kao doprinos integraciji“ uz potporu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Provedbom projekta želimo doprinijeti uključivanju i integraciji izbjeglica i tražitelja azila te maloljetnika bez pratnje u društvo kroz proces koji je orijentiran na ljude i njihove specifične potrebe.

Na ovaj način želimo podržati integraciju kao dvosmjeran proces koji obuhvaća kulturnu i društvenu dimenziju kroz uključivanje izbjeglica i azilanata u kreiranje njihovog novog okruženja te integriranje njihovih osobnih kompetencija i sposobnosti u različite aktivnosti u kojima sudjeluju zajedno s volonterima.

U isto vrijeme, događa se prijenos i razmjena informacija i znanja o vlastitoj kulturi, tradiciji i stilu života volonterima s kojima su izbjeglice i tražitelji azila svakodnevno u kontaktu, a od volontera dobivaju informacije i znanje o kulturi u koju su došli, tradiciji, običajima i sl. Osim podrške u svakodnevnom životu i snalaženju s različitim stvarima u novom okruženju, koju izbjeglice, tražitelji azila i maloljetnici bez pratnje, dobivaju kroz organizirani volonterski program, aktivnosti u kojima sudjeluju omogućavaju im stvaranje novih socijalnih kontakata, međusobno i s volonterima angažiranima u pružanje podrške.

Kao krajnji utjecaj ovoga projekta, očekujemo bolju kvalitetu njihova života u ustanovama u kojima su smješteni, kvalitetno ispunjeno vrijeme, osjećaj korisnosti i smislenosti čime se preveniraju različita emotivna stanja (beznađa, bezvoljnosti, u konačnici i depresije i sl.) te se čuva ljudsko dostojanstvo i integritet što je važno za njihovu kasniju kvalitetniju integraciju u društvo kao ravnopravnog člana.

U direktnom kontaktu s korisnicima, volonteri unaprjeđuju/stječu specifična znanja i vještine potrebna za pružanje socijalne podrške, razvijaju svoje komunikacijske vještine, razvijaju sposobnost pružanja emotivne podrške, upoznaju probleme i potrebe kao i tradiciju i kulturu izbjeglica/tražitelja azila čime se utječe na njihove stavove, razvoj suosjećanja te solidarnosti prema socijalno osjetljivim skupinama. Ovi volonteri najčešće postaju dugoročni volonteri jer se kod njih razvija kultura volontiranja u lokalnoj zajednici. Na taj način oni postaju resurs na koji se može računati u pružanju različitih socijalnih usluga usmjerenih socijalno osjetljivim skupinama generalno, kao i resurs koji je sposoban pružiti podršku u različitim kriznim situacijama izazvanim primjerice prirodnim katastrofama. Nadalje, ovo novo iskustvo volonteri najčešće dijele s drugima te su na taj način glavna poveznica s lokalnom zajednicom. Njihove pozitivne poruke o ovoj ciljanoj skupini mogu znatno doprinijeti senzibilizaciji članova zajednice za probleme i potrebe izbjeglica/tražitelja azila, razvija se solidarnost građana i pozitivan stav prema njima te se smanjuju predrasude, što utječe na smanjenje društvene izolacije i isključenosti, a doprinosi integraciji.

Pružanjem socijalne podrške kroz organizirani volonterski program, ostvaruje se utjecaj i na sve druge  uključene u proces provedbe. Ustanove u kojima su izbjeglice, tražitelji azila i maloljetnici bez pratnje podižu kvalitetu rada, dobivaju nove inovativne usluge te se njihova usluga humanizira, a u isto vrijeme, uključivanjem volontera u pružanje usluga, obuhvaća se  veći broj ljudi kojima je podrška potrebna.

Interakcija između građana/volontera i izbjeglica i azilanata te stvaranje međusobnih veza utječe na svijest građana i na njihov pozitivan stav prema izbjeglicama i azilantima, prema njihovoj kulturi i različitostima što omogućava da ih vide kao pojedince sa svim njihovim dobrim kvalitetama i sposobnostima, a ne kao homogenu grupu istovjetnih ljudi. U isto vrijeme ovakav pristup pomaže izbjeglicama i azilantima te maloljetnicima bez pratnje prilagoditi se na novo okruženje, a da pri tome sačuvaju svoj identitet te se na zdrav način integriraju u zajednicu. 

Uključivanjem građana, prije svega mladih, u pružanje podrške izbjeglicama i azilantima kroz volonterske aktivnosti  razvija se senzibilnost prema njihovih problemima i potrebama te se generalno jača osjetljivost prema isključenim skupinama i marginaliziranima.

U konačnici, očekujemo kako ćemo provedbom projekta i pružanjem podrške izbjeglicama i azilantima doprinijeti borbi protiv predrasuda i diskriminacije kao i ukupnom humaniziranju podrške koju je potrebno pružiti prije svega ljudima u nevolji, kako bi ostvarili svoj puni ljudski i građanski potencijal, osjećali se korisno i sačuvali dostojanstvo. Iskreno vjerujemo kako ovakav pristup doprinosi razvoju inkluzivnog društva koje cijeni i poštuje različitosti te ih koristi kao razvojni potencijal i napredak.

Naš kontakt

Imate li pitanje za nas?
Slobodno nazovite!

(021) 329-130

Sinjska 7, 21 000 Split

info@irh.hr