Ljubav u doba terora

Brigita Miloš i Silvana Carotenuto su u Dubrovniku izlagale na kursu ‘Feminizam u transnacionalnoj perspektivi’. U suočenju s migrantskom krizom koja se dovodi u direktnu vezu sa terorizmom, moramo se oduprijeti toj konstrukciji. A kao mogući radikalan odgovor autorice predlažu baš ljubav.

Marko Mrkonjic/PIXSELL

 - Policajčeva gesta neobična je za većinu slučajeva onog što se naziva intervencijama represivnog državnog aparata. Ona je obilježena prisnošću, blizinom, brigom, a to nisu nužni niti uobičajeni atributi na mjestima i u prilikama o kojima je riječ. Gesta je prije svega atipična, utoliko što ju čini muškarac. Koncepti očuvanja života djeteta, njegovanja, te interes za oblikovanje djeteta u prihvatljivo ljudsko biće, interesi su koji rukovode ‘majčinskim mišljenjem’ - smatra Miloš.

- Jučer je skoro tisuću ljudi iz Afrike stiglo u napuljsku luku. Među njima je bilo mnogo žena i djece i dva mrtva tijela. Opći pogled dirigirane javnosti konstruiran je oko bahatih prijetnji mržnje i odbijanja, straha, osjećaja katastrofe, invazije, itd. Istovremeno, koliko je meni poznato, civilno društvo ponaša se potpuno drugačije - kaže Corotenuto.

Po njenom mišljenju izloženost tragediji, patnji drugih ljudi, sjećanje na osobnu ili obiteljsku migraciju u talijanskoj prošlosti, sjećanje na rat – posebno kad su u pitanju sirijske izbjeglice – pa čak i utjecaj katolicizma, potiču ljude da pomažu.

- A sve to nasuprot skromnoj državnoj intervenciji, te, naročito u zadnje vrijeme, sve većem miješanju mafije u tokove novca koji su namijenjeni rješavanju pitanja migracije. Nevjerojatan je broj žena uključen u volonterski rad i političke organizacije koje se bave različitim oblicima gostoljubivosti, nudeći podučavanje talijanskog jezika, radeći akcije protiv lošeg puta koji žene vodi u prostituciju, eksploataciju i zlostavljanje – dodaje.

Njen je dojam da na jednom nivou postoje mediji, posebno TV, koji kreiraju ‘teror’ – a ta tema je naravno zauzela sve političke i javne diskurse. No, na nivou svakodnevnog života, u suočavanju sa životnim problemima, ozbiljna je situacija pokrenula ljude općenito, a posebno žene, da djeluju inteligencijom naroda.

- Strah od ‘drugačijeg’, stranog, osvajača, uništavatelja ‘našega’ društva postoji i djelatan je, no istovremeno poticaj da se pomogne, osjećaj neke ljubavi i naklonosti još postoji, opire se i opstaje među ljudima, barem se iskreno nadam da je tako - kaže Corotenuto.

Izvor: Novosti. Cijeli članak pročitajte ovdje.

Naš kontakt

Imate li pitanje za nas?
Slobodno nazovite!

(021) 329-130

Sinjska 7, 21 000 Split

info@irh.hr